Wiara i obowiązek a abdykacja papieży: Benedykt XVI i Jan Paweł II

Wiara, obowiązek a siły witalne. Co jest ważniejsze? Kto postąpił właściwie? Jan Paweł II czy Benedykt XVI?

Zacznijmy od „Kto postąpił właściwie? Jan Paweł II będący do końca na posterunku czy Benedykt XVI oddający władzę nad Kościołem z powodu wieku?” Moim zdaniem jest to nie do rozstrzygnięcia. Nie dla nas, zwykłych śmiertelników. No bo jak zdefiniować co oznacza w tym przypadku „właściwie”. Czy w ogóle powinniśmy próbować oceniać zachowania ludzkie wtedy gdy są one zgodne z prawem, normami społecznymi, obyczajami, itd.?

Wiara i obowiązek a abdykacja papieży: Benedykt XVI i Jan Paweł II

Przecież Jan Paweł II być może chciał nam pokazać, że życie składa się z radości i z cierpienia. I że nie możemy się poddawać tylko dlatego, że nas coś boli. Swoją drogą wszyscy chodzący bez powodu lub z byle powodu na L4 powinni się zastanowić nad przesłaniem naszego papieża.

Z kolei Benedykt XVI być może próbuje pokazać, że przychodzi taki moment w życiu każdego człowieka, że już potrzebuje jedynie spokoju i nie jest w stanie podołać obowiązkom codziennym.

Być może mam rację, a może nie, ale czy wolno mi oceniać postępowania tych wspaniałych ludzi? A komu wolno robić takie oceny? Dziennikarzom? Mediom? Posłom myślę o nieszczęsnym komentarzu Pani Profesor Senyszyn. Nie, nie będę oceniał jej wypowiedzi, nie mi oceniać jej poziom. Wspomnę tylko, że przykro, iż mając tytuł profesorski człowiek tak szybko i łatwo wydaje oceny. A co z etyką, którą wpajają uczelnie wyższe?

Wiara, obowiązek czy siły witalne – co jest ważniejsze? A może po prostu nadzieja i miłość? Abdykacja papieża jest przykra, ale równocześnie radosna, bo przecież gdy coś się kończy – coś innego się zaczyna.

A tak na koniec: mam takie wrażenie, że duet Jan Paweł II i Benedykt XVI pokazali nam dwa różne rozwiązania i próbują powiedzieć, że mamy wolną wolę. Wierzący wierzą, że dał nam ją Bóg, ateiści wierzą, że wolną wolę dało im „szkiełko i oko”. Szkoda jedynie, że niektórzy dokonują ocen i spłycają sens istnienia negując tym samym wolną wolę.

 

Zobacz podobne artykuły do: Wiara i obowiązek a abdykacja papieży: Benedykt XVI i Jan Paweł II

Grupa: 
Not a group

Struś Inteligent o związkowcach i politykach

Struś Inteligent o związkowcach i politykach poswojsku.com.pl oraz na naszym kanale: youtube.com/user/poswojsku/videos
 

Prezes Jarek zaginął- humor Okiem Strusia

Struś Inteligent o Prezesie Jarku poswojsku.com.pl oraz na naszym kanale: youtube.com/user/poswojsku/videos